Přemysl Zajíček

Reda

Glyph Count: 238
Styles: 1
Axes: 3

Reda je variabilní písmo vytvořené pro šablonové využití. Velikost jeho stencilových dilatací lze plynule nastavit podle technologie dalšího zpracování nebo podle tloušťky a vlastností použitého materiálu finálního výstupu. Rodinu Reda tvoří osm základních řezů, které definují maximální hodnoty, mezi nimiž může uživatel kombinovat. Písmo lze ovládat třemi osami, kterými se nastavuje tloušťka tahu, šířková proporce znaků a hodnota stencilu.

Předlohou pro kresbu znaků byl kovový štítek na německém soustruhu, vyrobeném v polovině devatenáctého století ve městě Zeulenroda, kde továrna na výrobu těchto strojů sídlila. Dobový charakter konstruovaného grotesku je nejvíce patrný v řezu regular extended. Typickou stavbu tvarů bezpatkových písem z tohoto období Reda nabourává několika oblými, „nevykonstruovanými“ literami. V tučných proporcích je patrné zeslabení horizontálních tahů, které podporuje lehce historizující charakter písma, navzdory tomu, že první grotesky byly monolineární.

Reda může najít dobré uplatnění při výrobě podkladů pro vyřezávání laserem, stejně jako při ručním řezání i strojové výrobě písmových šablon.

Exquisite farm wench gives body jolt to prize stinker.